Консултативни кабинети
Пулмолог
Заболяванията на дихателната система са най-честите в детската възраст. В МЦ „Надежда“, Paradise Center, ет.3 на разположение на малките пациенти за тези зравослонни проблеми е доц. д-р Ирен Цочева, специалист по Детска пулмология и физиатрия.
Доц. Цочева е с професионални интереси в областта на развитието на бронхиалната астма през целия период на детството, влиянието на недоносеността върху дихателната функция в юношеска възраст, вирусните и бактериални респираторни инфекции, ограничаване на злоупотребата с антибиотични средства, превантивната медицина в ранна детска възраст.
Прегледите и консултациите при детски пулмолог се извършват в МЦ „Надежда“, Paradise center след предварително записан час на Регистратура, на тел. 02 441 79 70, 0882 193970 или онлайн.
Най-чести заболявания при децата
Заболяванията на дихателната система са най-честите в детската възраст. Те могат да обхванат всички нейни части – от носа до паренхима на белия дроб. Най-често това са респираторни вирусни инфекции, които са многобройни (до 10 годишно) във възрастта 1-5 години.
Когато тези заболявания започнат да се различават от характерния си „доброкачествен“, бързопреходен характер и ограничават физическата активност на детето, смущават съня му, и се проточват във времето, или се губят границите между отделните епизоди, е необходимо да се потърси консултация със специалист Детски пулмолог.
По този начин може да се противодейства на хронифицирането на заболяванията, както и да се разпознаят хронични такива. Най-честите хронични заболявания са респираторните алергии, които показват тенденция към нарастване в индустриалния свят. Такива са алергичния ринит и бронхиалната астма. Добрата новина е, че съвременната медицина разполага с високо ефективни препарати за постигане на контрол на тези заболявания.
Задача на Детския пулмолог в МЦ „Надежда“ е изработването на индивидуализиран подход към всяко дете, така че то да може активно да спортува и да не се чувства ограничено в постигане на своите желания.
Друга група пациенти, които се нуждаят от активно проследяване са недоносените бебета, родени с много ниско тегло. Детският пулмолог в МЦ Надежда проследява активно развитието на дихателната функция при тях и назначава медикаментозно и физиотерапевтично лечение, когато е необходимо, за максимално развитие на капацитета на белия дроб.
Видове изследвания
- Кабинетът по Детска пулмология в МЦ „Надежда“ разполага с апаратура за функционално изследване на дишането (спирометрия). Спирометрията е изследване, което дава представа за функционалния капацитет на белите дробове, за процесите на вдишване и издишване и количеството въздух, което преминава през дробовете по време на нормалния дихателен цикъл. Спирометрията е особено ценна за обективизиране на обструкция на дихателните пътища, характерна за бронхиалната астма, както и за проследяване на ефекта от лечението. Основно предизвикателство при това изследване е необходимостта от активна колаборация от страна на детето. В помощ идват редица компютърни анимации, които допринасят за активното съдействие от страна на малкия пациент. Благодарение на търпението и опита на детския пулмолог в МЦ „Надежда“, това изследване е възможно да се осъществи успешно още на 5-6 годишна възраст.
- В Детския пулмологичен кабинет на МЦ „Надежда“ е налице и многофункционален ултразвуков апарат. Ултразвуковото изследване на гръдния кош се разви неимоверно много през последните 2 години на COVID-19 пандемията. Този метод позволява проследяване на пневмоничните изменения в белите дробове без рентгеново облъчване. Торакалната ехография е особено ценен, неинвазивен, бърз, възпроизводим и безопасен диагностичен метод при кърмачета с бронхиолит, който допринася за оценка на тежестта на заболяването. Детският пулмолог в МЦ Надежда е сертифициран за провеждане на изследването торакална ехография.
За осъществяване на максимално ефективна консултация, е необходимо родителите предварително да са систематизирали по време проведените до момента консултации (във вид на амбулаторни листове) и изследвания по този повод. При повтарящи се респираторни пристъпи при детето, е от полза да имат запис на такъв епизод, тъй като по време на прегледа може да не се наблюдава. По възможност детето не трябва да се е хранило обилно в предходния час, за да не се затруднява прегледа и при необходимост провеждането на спирометрия.