Лаборатории
Имунологични изследвания
Имунологичните изследвания се назначават при невъзможност за забременяване, повтарящи се спонтанни аборти и усложнения на бременността след консултация с клиничен имунолог.
При невъзможност за забременяване и при пациентки с повтарящи се спонтанни аборти имунологичните изследвания включват както кръвни показатели, така и показатели в ендометриума. След настъпване на бременност мониторингът на имунните показатели се извършва в перифернокръвни проби.
Показатели
Имунофенотипизиране на лимфоцитни популации, определяне на Treg клетки, определяне на CD34 стволови клетки; функционални клетъчни тестове – за клетъчна активност и пролиферация.
Серумни имуноглобулини, фракции на комплемента, автоантитела.
Крос-мач реакция чрез флоуцитометрия.
Имунофенотипизиране на ендометриални клетки от биопсичен материал чрез флоуцитометрия.
PlGF, sFLT-1
Имунологични изследвания при невъзможност за забременяване и повтарящи се спонтанни аборти
Невъзможността за забременяване често се дължи на проблеми, които водят до отхвърляне на ембриона, често още преди бременността да може да се установи дори с най-чувствителните тестове. Около 15-20% от бременностите завършват със спонтанен аборт и рискът от него нараства с всеки последващ спонтанен аборт. Американската асоциация за репродуктивна имунология посочва пет установени причини, водещи до спонтанен аборт:
- инфекции (1%);
- анатомични дефекти (5-10%);
- хормонални нарушения (20%);
- хромозомни дефекти (7-50%);
- имунологични причини (50%), като при около 15% от случаите причина не се установява.
Съвременни научни изследвания установяват, че при около 80% от случаите на неизяснен стерилитет се дължат на имунологични фактори и нови терапевтични подходи дават възможност при над 80% от тях плодът да се износи до термина.
Имунологичните проблеми спадат към категорията причини, свързани с околната среда, в която се осъществява бременността. Възможността за успешна бременност в голяма степен зависи от комплексното взаимодействие на сложни имунологични нагласи, насочени към превръщане на матката в среда за развитието на ембриона, развиващия се плод и плацентата. Понякога тези имунни механизми могат да протекат в погрешна посока и в зависимост от това по какъв начин или кога това става, жената може да абортира спонтанно, да не може да забременее или да не може да зачене след инвитро оплождане.