репродуктивна медицина
Репродуктивна хирургия при мъжа
Постигането на спонтанно забременяване понякога е невъзможно поради липса на сперматозоиди в еякулата. Причините за това може да са различни, но подходът в подобни случаи е консултация с уролог-андролог относно хирургичните методи за извличане на сперматозоиди чрез биопсия на тестиса или пункция на епидидима.
TESE/PESA
В някои случаи постигането на спонтанно забременяване не е възможно поради липса на сперматозоиди в еякулата (азооспермия), която може да се дължи на различни причини – вродена липса на семепроводи, запушване на семепроводите, генетични заболявания и др. До липса на сперматозоиди в еякулата могат да доведат и възпалителни процеси в миналото, които причиняват запушване на семепроводите и невъзможност на сперматозоидите да бъдат транспортирани през тях.
В подобни случаи се налага извършване на биопсия на тестиса (TESE – тестикуларна спермална екстракция) за извличане на сперматозоиди. Понякога по преценка на хирурга се извършва PESA – пункция на епидидима на тестиса. Процедурата се насрочва в деня на пункцията на жената, като добитите чрез биопсия или пункция сперматозоиди се обработват и капацитират по стандартен за инвитро процедурата начин.
В деня на биопсията/пункцията е необходимо да преминете първо през приемния кабинет на Хирургично отделение (кабинет 12 кабинет).
Подготовка
- В деня на процедурата трябва да дойдете в болницата на гладно и без да сте приемали течности
- Необходимо е предварително да сте отстранили окосмяването в областта на слабините
- Носете в себе си документ за самоличност
Прием и престой
При приема Ви в отделението ще Ви бъдат назначени кръвни изследвания, ЕКГ, консултация с анестезиолог и интернист. Характерно за манипулацията е, че е еднодневна хирургична процедура – приемът, операцията и изписването се случват в рамките на един и същи ден. Манипулацията се извършва под краткотрайна венозна анестезия и местна упойка и трае около 15-20 минути при TESE и 5 минути при PESA. Около 2 часа след процедурата можете да бъдете изписан, на другия ден е необходимо да посетите отново болницата за смяна на превръзката. Болката в резултат на интервенцията е минимална и обикновено бързопреходна. Ако при престоя в болницата споделите, че изпитвате болка, ще Ви бъде приложен обезболяващ медикамент – аналгетици и спазмолитици.