медицинска онкология
Таргетна терапия
Таргетната (прицелна) терапия е нов вид терапия, на която се основава индивидуализираната медицина. Тя е тип противораково лечение, насочен именно към промените в раковата клетка, които я карат да расте, да се дели и да метастазира.
Оптималната таргетна терапия би била насочена срещу структури, характерни само за раковите клетки, но не и за здравите тъкани на организма. Имайки предвид, че туморът произхожда от и е част от организма, намирането на такива структури е изключително трудно.
С напредването на науката се откриват все повече механизми, които движат туморния растеж. Така се идентифицират и нови мишени за таргетната терапия и се разработват нови обещаващи лекарства, които блокират тези движещи механизми.
Лекарствата, представители на тази група, се делят на два вида: малки молекули и моноклонални антитела. Малките молекули могат да навлязат лесно в клетките и затова техните мишени са вътреклетъчни структури. Моноклоналните антитела не могат да навлязат свободно в клетките. Те се прикачват към специфични мишени (рецептори) по клетъчната повърхност.
При някои видове тумори се знае, че при всички пациенти е налична определена мишена и съответно всички пациенти получават дадена таргетна терапия. В други случаи само част от туморите са податливи към таргетно лечение. За целта архивиран при операцията или биопсията туморен материал трябва да се тества дали съдържа в себе си мишени за таргетно лечение. Има случаи, при които се налага нова биопсия от тумора или специален кръвен тест.