img

Репродуктивна медицина

Уникална операция без аналог дава надежда за второ дете

Д-р Георги Стаменов и д-р Ваня Атанасова, извършиха уникална операция с диоден медицински лазер, като отстраниха 19 миоми на пациентка.

17.05.2020 | 00:00

animated-circle

Екип от двама водещи акушер – гинеколози в МБАЛ „Надежда“ – д-р Георги Стаменов и д-р Ваня Атанасова, извършиха уникална операция с диоден медицински лазер, като отстраниха 19 миоми на пациентка.

Миглена Андреева е на 39 години и живее и работи в Германия. Там поставят диагнозата, като й казват, че има 24 миоми и единствената възможност за лечение е отстраняване на матката. Тя отказва, защото желае да има и второ дете. Започва да проучва добрите специалисти в областта и така избира МБАЛ „Надежда“.
Малко са лекарите, които се съгласяват да поемат подобни операции, но специалистите от МБАЛ „Надежда“ приемат предизвикателството, защото работят от две години по иновативен метод – лапароскопия с диоден лазер. който вероятно още никой друг в света не прилага.
Хирургичната интервенция е изключително прецизна и точна, много по-бърза, по-щадяща и съответно по-безопасна за жената. А това е от съществено значение за пациента, който има по-кратък престой под анестезия, минимално нараняване на тъканите и намалена кръвозагуба, което осигурява бързо възстановяване.
Изследванията показват, че миомите са 19, а не 24 и на 30 април, д-р Стаменов и д-р Атанасова отстраняват всичките 19 от матката на Миглена за 2 часа, като от началото до края работят лапароскопски с диоден лазер. На следващия ден пациентката се чувства отлично и вече се движи активно. Започва и внимателно следоперативното проследяване на състоянието й, а акушер-гинеколозите в „Надежда“ са оптимисти, че мечтаната втора бременност за Миглена може да се случи.

Използването на диоден лазер в лапароскопската миомектомия (отстраняване на миома), бе представено от д-р Стаменов по време на вторият международен уебинар по минимално инвазивна гинекологична хирургия, по покана на председателя на Световния конгрес по хистероскопия, който е впечатлен от техниката.
В своята лекция д-р Стаменов показа две паралелни лапароскопии – класическия метод с електричество и иновативния метод с диоден лазер.
Иновативната техника събра стотици поздравления от специалистите от цял свят по време на международния уебинар.

Миомата представлява доброкачествено туморно образувание при жените, което е хормонално зависимо. Статистическите данни в световен мащаб сочат, че всяка втора или трета жена страда от това заболяване, като в част от случаите може да бъде безсимптомно. То обичайно води до репродуктивни затруднения и високи нива на стрес при жените.

 

Още по темата

Към блога
scroll-top-custom-arrow