img

Гинекология

Естетична гинекология в болница „Надежда“

Естетичната гинекология може да помогне почти навсякъде – от репродуктивната възраст през следродилния период до постменопаузалния.

10.02.2020 | 00:00

animated-circle

Д-р Десислава Станева е акушер гинеколог и специалист по естетична гинокология и хирургия.
След завършването на Медицински университет – София д-р Станева започва работа в болница „Надежда“ като специализант по акушерство и гинекология. Освен в родилна зала, работата ѝ я отвежда и в операционната, където открива своето истинско призвание – оперативната гинекология. Споделя, че именно в тази област иска да постигне най-големите си успехи. Преди няколко години обаче тя се насочва и към едно друго, сравнително ново направление на специалността – естетичната гинекология, и с подкрепата на екипа и ръководството на болница „Надежда“ д-р Станева започва да развива успешно това направление в лечебното заведение.

Според д-р Станева естетичната гинекология неоправдано е подценявана в медицинските среди, защото има огромен потенциал за успешно неинвазивно лечение на редица изменения в гениталната област при жените.

1. Д-р Станева, какво се крие зад понятието „естетична гинекология“?
Естетичната гинекология е сравнително ново направление в специалността Акушерство и гинекология, което стана по-известно в България през последните няколко години. Тази субспециалност е свързана с извършването на миниинвазивни или неинвазивни интервенции в интимната област с цел корекция на анатомията ѝ, лечение на вулво-вагиналната атрофия, кожни хиперпигментации.

2. При какви състояния помага естетичната гинекология?
Всяка жена има различни проблеми и потребности в различните си възрасти. Естетичната гинекология може да помогне почти навсякъде – от репродуктивната възраст през следродилния период до постменопаузалния. Най-честите оплаквания на пациентките са вагиналната сухота, болезнения полов контакт, а оттам и намаленото до липсващо сексуално желание, кожните хиперпигментации в интимната зона.

3. От какво могат да бъдат провокирани те и какви са симптомите, за които трябва да следят жените?
Бременността и раждането са специален момент в живота на всяка жена, съпроводени с характерни промени в урогениталната система. Често след раждане жените се оплакват от сухота и дискомфорт в интимната област, промяна в анатомията ѝ, болка при полов контакт, проблеми с уринирането, особено изразени в лактационния период.
Подобни оплаквания имат и жените в перименопаузата; жените в репродуктивна възраст на хормонална терапия за ендометриоза или за някои онкологични заболявания. Повишената чувствителност и сърбежът в менопаузалния период са причина за образуването на рани по кожата на гениталиите.

4. Какво може да предложи МБАЛ „Надежда” като възможност за лечение на тези състояния?
Продуктите с хиалуронова киселина за приложение в гениталната област могат да решат проблемите със сухотата.
Хиалуроновата киселина е глюкозаминогликан, изграждащ кожата и лигавиците в тялото. Притежава свойството да задържа вода 1000 пъти над молекулното си тегло, с което допринася за хидратацията, еластичността и добрия тонус на тъканите.
Хиалуроновата киселина значително подобрява състоянието на интимната зона. Вагиналното ѝ приложение хидратира интензивно мукозата, облекчава сухотата, сърбежа и дискомфорта при полов контакт. В определени случаи може да се използва за укрепване на предната влагалищна стена и намаляване симптомите на уринарна инконтиненция.
В областта на големите лабии се прилага при хипотрофия – загуба на обема им, често срещано в перименопаузата, както и за корекция на кожни дефекти от епизиотомия или от разкъсване на тъканите при вагинално раждане.
Мезотерапията в интимната област също е решение. Тя е нехирургична козметична процедура, която стимулира синтеза на колаген и действието на антиоксидантите, потенцира задържането на вода в тъканите, подобрява структурата и трофиката им. Използването на микронизирана хиалуронова киселина в гениталната област осигурява дълбока хидратация, тонизиращ и ревитализиращ ефект върху кожата, особено при вулварна атрофия.

Още по темата

Към блога
scroll-top-custom-arrow