Психология
Д-р Донкина: Когато емоциите са заглушени, проговаря тялото
„Кое определя какъв подход ще изберете за конкретния пациент – заболяването, възрастта, пола или друго? Онова, за което най-вече мислим, е психичната репрезентация – какво е собственото преживяване, личното страдание и разбиране на пациента за момента, през който преминава. Когато се случи нещо много травматично, човек спира да мисли като защитна реакция. Задачата на психоаналитика […]
25.11.2021 | 00:00
„Кое определя какъв подход ще изберете за конкретния пациент – заболяването, възрастта, пола или друго?
Онова, за което най-вече мислим, е психичната репрезентация – какво е собственото преживяване, личното страдание и разбиране на пациента за момента, през който преминава. Когато се случи нещо много травматично, човек спира да мисли като защитна реакция. Задачата на психоаналитика е да го придружи в опита този хаос в душата му да бъде подреден, човек да бъде подкрепен, да си изясни какво се случва с него. Дори само това може да доведе до облекчение.
При постъпване в болница се провежда психологична процедура, преглед, наречен скрининг. Срещаме се с пациента, за да поговорим за това, което му се случва, как той го възприема. Хората могат да говорят за болката си, за страховете си и това е нормалният начин да се премине през едно страдание. Ние не можем да го премахнем, но можем да бъдем сензитивно адекватни, да помогнем то да бъде осмислено. Това помага.“
Вижте цялото интервю: